تشخیص عسل طبیعی و حقایقی که نمیدانید !

تشخیص عسل طبیعی و حقایقی که نمیدانید !

تشخیص عسل طبیعی یکی از دغدغه هایی است که امروزه در بین مصرف کنندگان این شهد لذیذ و شفابخش وجود دارد، ودلیل اصلی آن وجود عسل‌ های تقلبی و کم کیفیت و نبود نظارت کافی در بازار میباشد.
که این موضوع صرفا مخصوص ایران نیست ودر همه دنیا وجود داره ولی خب قطعا نه به گستردگی که ما در ایران مشاهده میکنیم و باعث شده آسیب جدی به صنعت زنبورداری و در راستای اون به محیط زیست وارد بشه.

چگونه عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم ؟

آیا میدونستید که هم عسل طبیعی و هم عسل تقلبی وجود داره ؟ عسل طبیعی چیست ؟ عسل تغذیه ای چگونه است ؟ عسل صنعتی یا عسل مصنوعی چیست ؟ آیا تفاوت های بین عسل طبیعی و تقلبی رو میدونید ؟ بدون دونستن این موارد نحوه شناخت عسل طبیعی از تقلبی بسیار سخته وکسانی که این اطلاعات رو ندارن قطعا تو خرید هاشون به مشکل برمیخورن وبه جای اینکه از خواص عسل طبیعی بهره ببرن با خرید اشتباه قطعا باعث آسیب بیشتری به سلامتی خود و خانواده هاشون میشن.
ما راهنمایی براتون قرار دادیم که بعد از خوندن این مطلب قطعا مانند یه خریدار حرفه ای عمل میکنید .

انواع عسل در ایران

خب قبل اینکه بخواهیم وارد بحث تشخیص عسل طبیعی بشیم ما باید بدونیم چه نوع عسل هایی در بازار فعلی ایران وجود داره تا روش هایی که ارائه میدیم رو به بهترین حالت ممکن استفاده کنیم :

 • عسل تقلبی 
 • عسل تغذیه ای
 • عسل طبیعی

عسل تقلبی ( عسل صنعتی)

عسل صنعتی یا عسل مصنوعی که بدون دخالت زنبور عسل و بصورت صنعتی تولید می شود ، عسلی تقلبی و ساختگی است و مصرف این نوع عسل نه تنها سودی ندارد بلکه برای افراد حساس و بیماران می تواند خطر آفرین باشد. متاسفانه با وجود اینکه تولید و عرضه این عسل جرم محسوب می شود ولیکن همچنان در بازار عسل ایران کم و بیش وجود دارد و سودجویان با فروش این نوع عسل، سلامتی مردم را تهدید می کنند. انواع عسل چینی و برخی دیگر از عسل های وارداتی ارزان قیمت از این دسته عسل ها هستند.

عسل تغزیه ای

عسل تغذیه ای یا عسل شکری عسلی است که زنبور عسل در تهیه آن مشارکت دارد اما در کنار تغذیه از گلهای طبیعت، توسط شربت شکر (آب شکر) یا شیره خرما و …. نیز تغذیه می گردد. این نوع عسل هرچند طبیعی محسوب نمی گردد ولی در بازار عسل ایران به وفور یافت می گردد و متاسفانه به علت قیمت مناسبی که دارند در اغلب فروشگاه های عسل ایران به فروش می شوند و مردم نیز از این نوع عسل استقبال زیادی می کنند چون بیشتر مردم به روش های شناخت عسل طبیعی آگاهی ندارند و روش تشخیص عسل طبیعی را در روش های سنتی و ناکارآمد قدیمی می دانند.

عسل طبیعی

عسل طبیعی یا عسل خام عسلی است که زنبور عسل از شهد گل های طبیعت تهیه می کند مانند گل آویشن ، عناب ، کنار یا سدر ، گشنیز ، مریم گلی ، اقاقیا ، گون گزانگبین و . .
خواص درمانی عسل طبیعی بسیار زیاد است آنچنان که کتب زیادی با عناوین عسل درمانی یا خواص درمانی عسل طبیعی نگاشته شده است.
عسل طبیعی به دو نوع عسل وحشی و عسل کندو تقسیم بندی می شود.
عسل وحشی یا عسل کوهی  عسلی است که زنبورهای عسل وحشی آن را جمع آوری می کنند و در کوه یا بین شاخ و برگ درختان ذخیره می نمایند. که بسیار کمیاب میباشد و اگر فروشگاهی را با این ادعا که این نوع عسل را می فروشد بیابید قطعا در صحت گفتارشان شک کنید و این نکته را بدانید که مهمترین عامل برای خرید عسل طبیعی زنبوردار یا فروشنده ای است که با صداقت رفتار میکند.
عسل کندو عسلی است که زنبورهای کندو آن را تهیه می کنند و زنبوردار صرفا به کوچ کندوها و محافظت از آنها می پردازد ولی به تغذیه مصنوعی زنبوران عسل نمی پردازد.مگر در موارد بسیار خاص که در مطالب بعدی به آن میپردازیم که خود این عسل به عسل طبیعی خام و عسل طبیعی ارگانیک و عسل پاستوریزه تقسیم میشود که در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت .

اینفوگرافی-تشخیص-عسل-طبیعی
روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

بهترین روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی چیست

بهترین روش شناخت عسل طبیعی  و تشخیص آن از عسل تغذیه ای و تقلبی اعتماد به زنبوردار وصحرایی که زنبور در آن مستقر میباشداگر در این مورد شک وتردید داشتید آزمایشگاه تخصصی عسل است که تقریبا در همه استان های کشور چنین آزمایشگاه هایی وجود دارد. آزمایشگاه عسل دوقاشق از عسل را دریافت می کند و تست های متعددی از جمله تست ساکاروز عسل  (Sucrose) و تست دیاستاز و . .  بر روی آن انجام می دهدکه شامل ۱۵ نوع تست متفاوت میباشد. 

چه آزمایش هایی بر روی عسل انجام میشود ؟

چندین آزمایش انجام میشه برای تشخیص عسل طبیعی یکی وجود آنزیم هست که مهمترین ماده موجود در عسل هست واگر عسل دارای آنزیم های مناسب بود میشه محصول رو عسل نامید ودر اینصورت ساکاروز هم مورد آزمایش قرار میگیره وما باید اکثر موارد آزمایش رو مور بررسی قرار بدیم چرا که در سال های اخیر تقلب در تست ساکاروز هم صورت میگیره وصرفا آزمایش ساکاروز به تنهایی نمیتونه موید طبیعی بودن عسل باشه.

زمانی که به آزمایشگاه دسترسی نداشته باشیم چه ؟

در خیلی از موارد ما به آزمایشگاه دسترسی نداشته و ویا اصولا مقدار خرید ما به حدی نمیرسد که توجیه اقتصادی داشته باشه که بخواهیم عسل رو به آزمایشگاه بدیم اون موقع باید چه کنیم ؟
در زیر ما روش هایی رو معرفی میکنیم این مشکل رو تا حدودی رفع میکنه البته این رو در نظر بگیرید اکثر این روش ها برای تشخیص عسل طبیعی و عسل تقلبی میباشد وبرای تعیین درجه کیفی عسل طبیعی خالص هیچ راهی جز آنالیز عسل در یک آزمایشگاه معتبر باقی نمیماند واگر در جایی مطلبی خلاف این موضوع شنیدید قطعا در صداقت گفتار گوینده یا نویسنده تردید کنید.

آیا عسل طبیعی رس یا به اصطلاح عسل شکرک زده طبیعی است ؟

از دیگر نشانه های عسل طبیعی رس بستن یا در اصطلاح عامه شکرک زدن آن  میباشد وبه نوع گل وگیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه کرده است،و به دلیل وجود آنزیم دیاستازدرون عسل طبیعی میباشد  برخی زودتر رس می بندند و برخی دیرتر واین به دلیل عوامل محیطی ازقبیل رطوبت موجود درهوا دمای محیط ونوع گیاهی که عسل طبیعی از آن تولید شده داردو با حرارت دادن غیرمستقیم مانند قرار دادن در آب ولرم ویا زیر نور خورشید خیلی سریع به عسل مایع تبدیل می گردد واین نکته رو در نظرداشته باشید که در کشورهای خارجی نوع عسل طبیعی رس بسته به دلیل حفظ کامل خواص آن دارای ارزش بسیار بیشتری است.

آیا عسل تقلبی هم رس یا شکرک میبنند ؟

جالبه بدونید که عسل تقلبی هم میتونه در شرایطی شکرک بزنه که وقتی به بلورهای اون توجه کنید کاملا زبر و سفت میباشد و مثل نبات سفت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات، شکر و مربای شکرک زده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان ها می چسبد.

 • شکرک عسلهای تقلبی زیر زبان سفت می باشد  قابل احساس هست مثل دانه های شن هستند،در حالی شکرک عسلهای طبیعی نرم هست و راحت زیر زبان آب می شود.

تشخیص عسل طبیعی از طریق طعم و رایحه آن

 • عسل طبیعی دارای طعم وبوی ملایمی میباشدو معمولا بو ورایحه گلها وگیاه غالبی را دارد که از آن تغذیه نموده درحالی که عسلهای تقلبی و شکری معمولا بی بو و عطری خوشایند ندارند البته از اسانس هم برای ایجاد تقلب استفاده میکنند ولی عطر واقعی به عسل نمیدهد واگر این موارد بیش از حد معمول باشد عسل تقلبی میباشد.
 • اکثر عسلهای طبیعی وقتی خورده می شوند گلوی ادم را می زند و تندی آن را میتوان احساس کرد درحالی که عسلهای شکری وتقلبی فقط شیرین هستند و تند نیستند.البته بعضی عسلها مثل مرکبات ملایم تر هستند ولی اکثر عسلهای طبیعی در این ویژگی مشترکن ودلیلش گرده ی است ک زنبور می اورد و درشکمش طی عملیاتی به شهد اضاف میکند.عسلهای تقلبی وتغذیه ی عاری ازگرده هستند وتند نیستن.

آیا میتوان عسل طبیعی را از طریق رنگ آن تشخیص داد ؟

 • رنگ عسل طبیعی به منابع شهد، خاک، رطوبت و فصلی که گیاهان تامین کننده ی منابع در آن رشد کرده اند و نحوه ی فرآوری و ذخیره سازی آن بستگی دارد. برای مثال، گیاهانی که در خاک رس پرورش یافته اند، در مقایسه با آن هایی که در خاک شنی پرورش یافته اند، عسلی تیره تر (حتی عسل سیاه) به بار می آورند. عسل های گرمسیری اغلب تیره اند وعسل های بهاره معمولا رنگ روشن تری دارند.
 •  عسل های تیره اغلب طعم و مزه ای قوی تر دارند، چون معمولا مالتورز، مواد معدنی، اسیدها و فلاونوئیدهای آنتی اکسیدان بیشتری در خود دارند. آن ها همچنین معمولا گلوکز و فروکتوز کمتری دارند، بنابراین شیرینی شان نسبتا کمتر است. البته رنگ عسل به عوامل دیگری نیز از جمله مواد جامد، کلوئیدها و سایر ترکیبات عسل نیز بستگی دارد.
 • عسلهای دست ساز و شکری اکثرا زرد رنگ هستن و تنوع رنگ عسل طبیعی را معمولا ندارند.شبه عسلهای سیاه ورنگهای دیگر هم هست ک حاصل جوشوندن شکرو…هست ومثل قند و نبات میباشند.

آزمایش تشخیص عسل طبیعی با آب

 • اگر با یه قاشق عسل طبیعی را برداریم وقاشق را دربالای اب ولرم خم کنیم تا عسل سرازیر شود وجیر ببندد عسل طبیعی به صورت مستقیم به ته لیوان میرسد وته نشین میشود درحالی عسل تغذیه ی در همان زمان ورود در آب مقداری از آن حل شده که قابل مشاهده است.
 • عسل طبیعی در آب سرد به راحتی حل نمیشود در صورتی که عسل تقلبی به راحتی در آب حل میشود.

خواص درمانی برای تشخیص عسل طبیعی

عسلهای طبیعی خاصیت درمانی و شفا بخشی دارند و دردرمان بیماریهایی مثل گلو درد و سرما خوردگی عفونت و… سریع تاثیر میزارد اما عسلهای تغذیه ی و تقلبی چنین خاصیتی ندارند.

تشخیص عسل اصل با غلضت

 • غلیظ و رقیق بودن عسل ملاک تشخیص نیست و برخی بر این باورند که عسل های طبیعی باید غلضت زیادی داشته باشن و عده ای از مردم  که خودشون رو حرفه ای تر میدونن به خاطر اینکه عسلهای زنبورهای وحشی و زنبور عسل تنه درختی معمولا رقیقن عسلهای رقیق رو طبیعی تر میدونن درحالی بیشتر این عسلها ب خاطر نارس بودن  ویا نژاد ونوع خاص زنبور رقیق هستند.
 • عسل هایى که در مناطق مرطوب مثل شمال ایران به دست مى آید اغلب داراى غلظت کم مى باشد مثل عسل مرکبات. و عسل هایى که از مناطق کوهستانى به دست مى آید غالباً داراى غلظت بالاست.

روش هایی برای گمراه کردن یا ! !

وقتی در سطح اینترنت به جستجو میپردازید با روش های تایید نشده فراوانی ازجمله تست با کبریت  برخواهید خورد که البته همه این روش ها برای تشخیص عسل طبیعی با عسل تقلبی که با آب و شکر ساخته میشود مورد بررسی قرار گرفته اند ما این موارد رو به هیچ عنوان دلیل توجیح کننده برای تشخیص عسل نمیپذیریم و حتی در بعضی از تست های انجام گرفته توسط خود نتیجه درست نبوده است وصرفا جهت تکمیل کردن این مبحث قرار گرفته شده اند.

تشخیص عسل طبیعی با کبریت

تست دیگری که بیشتر در فضای اینترنت با اون مواجه میشیم به تست با آتش معروفه که حتی در کشورهای خارجی هم در مردش صحبت شده این تست به این صورت هست که اگر سر جیوه دار کبریت را وارد عسل طبیعی بکنیم وبعد آن را پاک کنیم باید باسابش آن به کاغذ جیوه روشن شود در غیر این صورت تقلبی است و علتی که بیان میشه وجود رطوبت در عسل مصنوعی میباشد.

تست نان برای شناخت عسل طبیعی

نحوه این تست به این صورته که زمانی که ما مقداری عسل طبیعی رو روی نان بمالیم نان بعد از گذشت چند دقیقه باید سفت بشه واگر نان نرم شد پس عسل تقلبی و دلیل اون رو وجود مواد افزودنی ورطوبت در اون میدونن.

تست با دستمال کاغذی

نحوه این تست به این صورته که زمانی که ما مقداری عسل طبیعی رو روی دستمال کاغذی بریزیم به دلیل وجود رطوبت بسیار کم در عسل طبیعی نباید سریعا پشت دستمال مرطوب شود واگر چنانچه به سرعت مرطوب شد عسل تقلبی میباشد.

تست با زرده تخم مرغ برای تشخیص عسل اصل

اگر عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کنیم اگر زرده تخم مرغ شبیه زرده پخته شده شد عسل اصل است در غیر اینصورت عسل تقلبی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu